C350-521500DB-FC
General information
DALI Product ID9380
Product NameC350-521500DB-FC
Brand NameLEDGEAR
StatusCertified: DALI-2
Product Part NumberC350-521500DB-FC
GTIN769256306372
Bus unit configuration-
External link to product
https://www.kinglumi.com/
Testing
Test conditions230V, 50Hz, 25°C. LED modules various in different wattage applied by Kinglumi Co., Ltd. The testing has been approved fully DALI-2 compatible when adjusted to the minimum and maximum output power.
Test typeFull
Family reference product ID-
DALI test sequence software version2.5.0.0
Technical
Bus current consumption
Maximum current consumed from the bus power supply. If no value shown, 2mA is required.
Guaranteed supply current
0
Maximum supply current
Highest current that this bus power supply may provide. Total must not exceed 250mA.
Hardware/firmware information
If multiple versions exist then contact the manufacturer for details of the older versions.
Hardware version0.1
Firmware version16.0
Product reference product description
The LEDGEAR NFC programmable DALI 2 LED drivers is a group of DALI-2(some including Push-DIM,1-10V) ECGs, incorporating luminaire, energy, and diagnostics data per DALI parts 251, 252, 253, alongsides Constant Light Outpupt(CLO) capability covering 3W to 60W output, flicker free designed according to the IEEE1789, and the EU 2019/2020.
Description
C350-521500DB-FC is a NFC programmable LED driver with adjustable output current from 350 to 1500mA(1mA increment), 6-52V output voltage. Also, the minimum dimming level down to 0.1% and super glare control with 0.3<% flicker percentage.
DALI parts and versions
1012.0
Product properties
LED drivers, ballasts, ECGs, etc.
Feature available from test sequence version 2.7.0.0, expected in Q3 2025.